Witaj Gościu. Zaloguj się lub Zarejestruj
0 Odpowiedzi

Co zrobić w razie problemów ze spłatą na czas?

Zapytał/a:   529 wyświetleń kilka, pożyczek, pożyczka, problem, spłata, wonga
Pożyczki pozabankowe - chwilówki

Nieprzewidziane wydatki, problemy w pracy, kłopoty zdrowotne albo nieodpowiednie zarządzanie domowym budżetem mogą powodować trudności w spłacaniu zobowiązań. Płynnoś finansową można jednak odzyskać! Wonga.com, firma oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady, podpowiadające co zrobić w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań na czas. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, edukującej internautów w zakresie zarządzania domowym budżetem.


Jeżeli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, takiego jak rata kredytu czy krótkoterminowa pożyczka, nie ignorujmy tego faktu i nie unikajmy kontaktów z działem obsługi klienta banku lub firmy pożyczkowej. Wyjście z tej sytuacji jest możliwe. Trzeba pamiętać o kilku zasadach.

 

Gdy masz problemy ze spłatą zobowiązań na czas:


  1. Skontaktuj się z instytucją, w której masz zobowiązanie i szczerze porozmawiaj – powiedz konsultantowi, że masz problem ze spłatą rat lub pożyczki i wspólnie poszukajcie rozwiązania. Na pewno masz większe szanse na kompromis, jeśli skontaktujesz się z doradcą, niż kiedy zaczniesz „zamiatać problem pod dywan” i przestaniesz odbierać telefony, e-maile w obawie przed kontaktem z konsultantem.

  1. Poszukaj rozwiązania w umowie – niektóre pożyczki i kredyty mają „wakacje kredytowe”, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat nawet na kilka miesięcy. Wydłuża to okres samej spłaty pożyczki o kolejne miesiące, ale daje możliwość odciążenia domowego budżetu, gdy przez np. 3 miesiące nie musimy płacić raty.

  1. Możesz wystąpić do instytucji z wnioskiem o rozwiązania takie jak zmniejszenie wysokości rat na określony czas lub nawet zmianę sposobu spłacania pożyczki czy kredytu. Kluczowe jest umotywowanie wniosku – absolutnie szczerze i dokładnie powinniśmy opisać naszą sytuację i udowodnić instytucji, że jeśli zgodzi się na nasze rozwiązanie i specjalne warunki, to tak naprawdę będzie to układ win-win, czyli obie strony będą zadowolone.

  1. Zastanów się nad konsolidacją, jeśli masz kilka różnych pożyczek lub kredytów. Jeżeli nie dajesz rady spłacać rat, bo masz ich za dużo względem swoich zarobków, to znaczy, że zbliżasz się do przekredytowania. Musisz obniżyć miesięczne obciążenie, żeby uniknąć poważniejszych problemów. Sprawdź oferty kredytów konsolidacyjnych, poproś o symulacje i oblicz, który wariant jest dla Ciebie najlepszy. Konsolidacja polega na pożyczeniu w jednej instytucji kwoty, która pokryje spłatę wszystkich pożyczek i kredytów zaciągniętych w innych instytucjach. Dzięki temu kilka pożyczek lub kredytów zamieniamy w jedną, rozłożoną na dłuższy okres spłaty, ale z dużo niższą ratą. Jest to relatywnie drogie rozwiązanie, gdyż długie spłacanie rat to jednocześnie długie spłacanie odsetek, ale dzięki temu możesz uchronić się przed bankructwem i problemami z działami windykacji.